Říjen 2010

Podzimní prázdniny

23. října 2010 v 20:01
Už jsou tady podzimní prázdníny. Příroda se krásně vybarvila do všech možných barev a raduje oko :).
V úterý také přijela moje drahá polovíčka, takže si společně užíváme lenošení a krásných procházek.
Moc Vás všechny pozdravujeme!!!

50 dní

17. října 2010 v 22:22
Poslední týden byl docela zajimavý. Původně jsem si myslela, že se zůčastním více akcí ale i tak jsem měla plno ruce povinností :).
V pondělí jsem byla se Sašou a celou její třídou na povinné kontrole u zubaře. Někdo s dětí se bál a potřebovali dodat odvahu, někomu to bylo uplně jedno a v klidu si kreslili na papír svůj imaginární svět :) (v případě kluků lodě a létající talíře) a tak dále. Potichu samozřejmě nikdo nebyl (nebyli jsme v čekárně sami) natož aby úplně mlčeli... a tak jsem se ptala kolik by jim asi zabralo času získat bobřika mlčení.... :). Zhruba po hodině a půl byla půlka třídy hotova a tak jsem dostala za úkol ji odvést sama zpátky do školy, zatím co Saša zůstala se zbytkem ještě u zubaře. Do školy jsem je dovedla všechny, nikdo se neztratil :D. S několika holkami jsem pak ve třídě hrala UNO, zbytek se zaměstnal rád sám, no a kluci samozřejmě zlobili...přece jen nemám takovou autoritu jako jiné učitelé... Byla to ale zajimavá zkušenost. :)
Hlavním mým zaměstnáním tento týden ale bylo působit jako asistentka při jednom klukovi z 5. třídy. Má velice křehké kosti a tak potřebuje hlavně stálý doprovod a pomoc s těžkou školní brašnou. Je to docela chytrý a schopný kluk jen to bohužel má v životě těžší... Díky tomu jsem byla tři dní přítomná během výuky v 5 třídě, mohla poslouchat jazyk a také se něco naučit (dětska zpívali jednu chorvatskou píseň, malovali tuší, měli každý den angličtinu)...
Ve středu jsem se neplánovaně dostala k paličkování :). Připravovala jsem si materiály k hodinám a když jsem šla ze sborovny tak jsem si všimla Saši v jedné třidě za paličkováním. Tak mě pozvali dál a také naučili jeden základní pohyb s 4 paličkami. Už se těším na příští týden :).
Poznala jsem také konečně naší třetí školní budovu. Je to starší budova asi tak z první půlky 20 století, takže má vysoké stropy a je tam taková atmosféra trochu jako na filozofické fakultě v Praze :).Příští týden budu číst české, ukrajinské a ruské pohádky i tam, tak jsem na to zvědavá.
V pátek jsem zas jela do Ljubljany kvůli potvrzení jednoho papíru pro banku. Prošla jsem si docela kus města. Navštívila jsem také studentké městečko kde studenti bydlí. Je to vedle velkého parku a je to tam fakt parádní, všude spoustu kol. Mají tam vše co potřebuji. Škoda jen, že jsem se nemohla podívat jak to vypadá ze vnitř ale předpokládám, že ne jako na naší borských kolejích :D.
Včera jsme byli s 9tymi třídami na výletě v Mnochově. Hlavní cíl byl Deutsches Muzeum, kde jsme stravili celé dopoledne. Bohužel celý den pršelo a tak byla odpolední procházka městem nic moc, ale nejaké fotečky přece jen mám :).
Příští týden jedem pro změnu s 8mymi třídami do podniku nedaleko Kranje, kde třídí a zpracovávájí různé odpady. Jsem zvědavá jak to tam bude vypadat a co nám ukážou. Myslím, že to bude hodně poučný...naše konzumní společnost by takových výletů k odpadkům by rozhodně potřebovala více...
Počasí tu máme ještě docelá dobré a kolem 10 stupňů, jen často prší. Dnes se konečně trochu protrhali mračna a tak je vidět z okna na hory s čerstvým sněhem.
Příští týden už bude trochu volnější, v pátek už jsou podzimní prádniny :). Trvají tu týden ale mentorka je na mě velice hodná a tak mi dovolila víc volných dní. Hlavní událostí příštího týden je přijezd Mikyho :)! Snad budu zdravá (hodně učitelů je nachlazeno a neustále tu někdo kašle...) a budem moci dělat různé výlety. Doufám, že se také podívá do několika mých hodín a řekne co si o nich myslí.... :) (já si totiž pořád připadám neschopně...).
Všechny vás z Kranje moc pozdravuju a doufám, že jste všichni zdravi. Opatrujte se!

P.S. Eliško, Tomáši, jak se máte vy? Co je nového?.... Posílám velké pusinky!

46 dní

12. října 2010 v 21:48
Tak ten čás pomálu utíká a dnes je to už 46 dní, co jsem "tukaj v Kranju", jak to říkají místní :).
Už si pomálu zvykám a docela dobře rozumím, když někdo mluví, ale musím dávát pozor. Mluvení mi jde jen malými krůčky do předu ale už mi občas i rozumí :).
Včera tu byl ve škole v Primskovo "Den hasičů", takže cvičný polach a vše co k tomu patří. Jen já jsem o celé akcí nevěděla a seděla si klidně v bytu do doby než mě vyrušily sirény přijíždějícíh hasičů. Pak na mě mával vedoucí školy zvenčí ať jdu také rychlé dolu :D. Jen divný, že ve školé nezněla žádná upozorňující siréna. Vedoucí od hasičů (takový starý příjemný pan) mluvil pak ke všem dětem, vyprávěl historii založení Slovinských hasičů, pak se ukazovala jejích technika a dětí si mohli vyzkoušet hasičské přilby :). Ke koncí si jejích vedoucí dal se mnou do řečí, vyptával se kdo a odkud jsem, jaké jazyky umím a dělal různé vtipy. Také říkal, že mají spřátelené hasiče v Čechách.
Také se mi konečně už snad ustálí rozvrh, už je to fakt zapotřebí.... za týden jsou totíž podzimní prázdniny a já se pořád flákám a mám výčitky svědomí... Celkém asi budu mít zhruba 20 hodin týdně, někdy víc, někdy míň, podle toho jaka bude situace.
Dvakrát už jsem měla večerní hodiny ruštiny pro kolegy učitele a dává mi to docela zabrat. To co jsem plánovala jsem nakonec ani nestihla použít nebo mě předbíhali a říkali "a co kdybysme udělali to či ono" a já pak vypadala neschopně :D. Navíc když mezi sebou mluví ne vždy pochopím co ríkají a s čím nejsou spokojené ale snad si zvyknu a hodiny půjdou snaž. Celou minulou hodinu jsme nakonec psali různá slova na procvičení abecedy.... Někteří se nudili, protože ruštinu měli kdysi ve škole, někteří museli makat, protože to vidí prvně v životě... Takže je tam veselo.
V sobotu je naplánovaný výlet do Mnichova s 8. nebo 9. třídou tak jsem na to hodně zvědavá.
Minulý týden se tu na škole slavil Týden "otroka" (dítěte). Tak každá třída předváděla nějakou scénku, něco zpívala nebo četla básně. Na konci pak žáci 5. tříd vítali ve škole své spolužáky prvňáčky a předávali jim zelená třička se školním znakem.
Počasí tu máme asi jako v Plzni, ráno kolem 0 a ve dne tak +10- +13 stupňů.
Kuchařky jsou na mě stále hodnější. Obzvlášť tá paní co vaří ve škole, kde bydlím. Polívku mi už dává rovnou do malého hrnce, asi 3krát tolik co bych měla dostat. A hlavní hod mi stačí na dvakrát :). Navíc občas dostanu nějakou sladkost nebo ovoce.
Příští týden by už do Kranje měl přijet další asistent, co tu bude působit na gymplu. Je z Turecka a do teďka čekal na povolení k pobytu, chudák... (nemůžu říct, že já jsem to měla jednoduchý ale bylo to asi rychlejší než u něj). Jak se postupně kontaktujeme tak zjišťuju, že jsem asi nejstraší. Kluk z Rumunska je o tři roky mladší a ten z Turecka o půl roku...
Svoje hodiny mám většinou odpoledne takže když to jde tak se jdu podívat do třídy(učí 3. třídu) k učitelce Saše. Je to moc milá a hodna holčina a jen o rok starší, tak si docela rozumíme. Minulou sobotu byla u mě dokonce na návštěvě :).
Že tu mám kolo jsem opravdu hodně ráda. Doufám, že budu moci jezdit co nejdíl. Pomáhá mi to hodně obzlášť, když jedu na nákup. Ve škole jsem díky kolu také za pár minut.
Dny už mám docela nabité ale večer je tu docela smutno... Pouštěla jsem si oblíbené rádio ale ta webová stránka ode dneška už nefunguje, tak si budu muset najít jinou zábavu...
Občas něco tvořím, včera jsem malovala jeden obrázek se slunečnicema :)...
Koukám na hodiny a pro dnešek už budu končit. Zítra budu muset být v práci od půl 8 od rána do půl 7 do večera, skoro bez přestávek, tak musím jít spinkat.
Mějte se všichni krásně a občas se ozvěte, ju? :)
Dobrou noc

35 dní

3. října 2010 v 1:24
Tak je to přesně 35 dní co jsem v Kranji. Čás pomálu utíká a koncem října se blíží podzimní prázdniny pro děti a tak i já budu mít koncem měsíce volnějí, ale do té doby to ještě chvilku potrvá.Ale už se nemůžu dočkat, to by totíž měl dorazit i Michal a já se už nemůžu dočkat, přímo jako malá holka :).
Od příštího týdne už konečně začnu vést večerní hodiny pro kolegy učitele :). V pondělí večer se bude konat ruština a v úterý a ve středu němčina. Tak jsem na to hooodně zvědavá jestli se tam neztrapním :). Na ruštinu tam bude chodit prosím i paní ředitelka :D. No nějak to snad půjde.
Zatím jsem ale učila jen tady v Primskovo (to je jedna z naších tří budov, kde také bydlím) ve 3. a 5. třídě němčinu. V páté to jde krásně ale ta třetí je zlobivější.
Minulý týden jsem byla s 9.A a B tři dní na škole v přírodě a to v Triglavském národním parku. Den probíhal tak, že jsme každý den přespávali na jiné chatě a měli třikrát během dne jídlo v nějaké chatě, kterou jsme míjeli cestou. Autobusem jsme tak za hodinku dojeli od Kranji k Bohinskemu jezeru a pak se už šlo jen pěšky. První den od vodopádu Savica a směr Dom na Komni a spali jsme v Koči pod Bogatinom. Z koči jsme si ještě odpoledne udělali výlet na Bogatin, odkud byli krásně vidět vrcholy Triglavu. Byl to nádherný výhled. Druhý den jsme ráno vyrazili přes Černé jezero na Koču na planini při jezeru. Ten třetí se pak šlo přes Pršivec a Vogar do Staré Fužiny u Bohinje, kde na nás už čekal autobus. Byl to docela zážitek ale díky tomu, že už jsem vycvičená od Michala :) a na vandry zvykla, jsem to zvládala v pohodě. Jen mě při sestupech hodně zlobilo levé koleno...no nemít ty turistické hole tak nevím nevím :). Docela se mi osvědčili. V naších podminkách při českých vandrech nejsou nijak moc zapotřebí ale tady docela ano. Jen ta Triglav bych je netahala, hodně by překáželi při lezení po úsecích kde jsou ferraty :D.
V půlce října se snad také budu moct podívat na skok do Mnichova. Bude to výlet věnovaný hlavně návštěvě Deutsche'ho Muzea ale snad se stíhnu kouknout i trochu do centra a do Hugendubel (to je jedno z nejlepších knihkupectví co znam). Moje mentorka mi to málem zatrhla, když se dozvěděla, že se mi děla v autobusu blbě ale zatím to vypadá, že se nade mnou slituje a pustí mě tam :).
Na jazyk si pomálu zvykám, už občas dokonce ze sebe vymačkám nějakou větu ale hlavně jim už dost rozumím. Jen je mi trapné, že nemůžu odpovědět tak aby mi pochopili. V takových situacích pak většinou přechází na angličtinu nebo němčinu a mě je divný, že se domlouváme nějakou cizí řeči,
když jsme všichni slovani.
Obědy v menze jsou fajn a kuchačky na mě strašně hodné. Vždy mi přidávají a ptají se, jestli mám dost. Dětí totiž mají malé porce, aby to vůbec snědli (což se většině z nich stejně nepodaří) a tak mi dávají dvojitou. Občas se mi poštěstí, že mi nadělí svačinku, ačkoliv si platím jen obědy. Dětí tu totiž ve škole jí 3krát denně. Hlavní jídlo je oběd a pak mají svačinku, která je většinou nějaké ovoce nebo jogurt, mlečný řez nebo tak něco. Na uklízečky bych také neměla zapomenout. Vždy když mě vidím tak se chtějí dát do řeči a vyptávají se jak se mám a jak mi to jde. Jednou mi netekla horká voda (ani nevím proč vlastně) a tak se mě paní, co měla zrovna službu večer, ujala. Ohřála veliky hrnec vody a pomohla mi umyt si vlasy na školní chodbě :).
V pátek jsem byla také konečně už na aikido. Tělo si o pohyb strašně ríká…rozproudila se mi tam trochu krev a zahřála jsem se, už mě nebaví, že mám ruce pořád studené :). Byl tam také jeden zlobivý kluk, co ho mám na němčinu, a ten udiveně koukal, když mě tam spatřil. Tak snad to na něj zapůsobilo a už nebude dělat ty svoje vylomeniny.
Od pondělka už mám i vlastní internet u sebe v bytě a tak se mi daří krátit večery trochu snadněji. Přece je to aspoň nějaké spojení se světem. Pouštím si naše české rádio, abych také nezapoměla jak zní čeština :) ale hlavní program na večer je teď seriál české televize "vyprávěj" (Tomáši, Eliško děkuju moc za nápad!). Seriál je hodně fajn a některé části člověku mluví hodně do duše.
Počasí tu máme zatím dobré, ačkoliv často prší. Sluníčko se ještě snaží a tak doufám, že bude krásný barevný podzim.

Jinak připomínám, že své fotečky, včetně těch z Triglavu z minulého týdne, mám zde http://www.webshots.com/user/jana_shchelkova a pro ty co by se rádi podívali na docela vydařené panoramatické fotky Kranje tak se dají nalézt tu http://www.burger.si/Kranj/2007/seznam.html

Pro dnešek už končím a přeju kráááásnou noc! :)